The L-Space Web

Ölüm ve Sonrası

Bir Diskdünya Kısa Öyküsü
Yazar Terry Prachett

Copyright © Terry Pratchett 2002


Ölüm filozofla tanıştığı zaman filozof gayet heyecanlı bir şekilde dedi ki "Şu noktada takdir edersin ben hem ölüyüm hemde değil"

Ölüm sesli bir şekilde içini çekti. Of aman ,yine çattık, diye düşündü.Bu yine kuantum ile ilgili olacaktı. Felsefecilerle uğraşmaktan nefret ediyordu. Hep içinden çımaya çalışıyorlardı.

"Görüyorsun ki" dedi filozof, ölüm hareketsiz bir şekilde filozofun kum saatindeki kumların akıp gitmesini izlerken, " her şey küçük parçacıklardan oluşmuştur, ki bu parçacıkların aynı anda birden fazla yerde olmak gibi garip bir özelliği vardır. Fakat küçük parçacıklardan yapılmış olan şeyler aynı anda aynı yerde kalmaya meyl ederler, ki bu kuantum teorisine göre doğru değildir. Devam edebilir miyim"

EVET, FAKAT SONSUZA KADAR DEĞİL, dedi ölüm, HER ŞEY GEÇİCİDİR. Akıp giden kum tanelerinden gözünü çekmeden.

"Peki öyleyse, Eğer sonsuz sayıda evren olduğunu kabul edersek problem çözülür.! Eğer sınırsız sayıda evren var ise, bu yatak onlardan milyonlarcasında aynı anda bulunabilir!

HAREKET EDİYORMU?

Efendim

Ölüm kafası ile yatağı göstererek. YATAĞIN HARAKET EDİP ETMEDİĞİNİ HİSSEDİYORMUSUN dedi.

Hayır, Çünkü benimde milyonlarca versiyonum var, ve , işte güzel kısmı da burada, bu versiyonların bazılarında ben ölmek üzere değilim! Yani her şey mümkün.

VE SÖYLEMEK İSTEDİĞİN...?

Yani tam olarak ölmüyorum doğru değil mi? Sen de artık o kadar mutlak değilsin.

Ölüm yine içini çekti. Boşluk diye içinden geçirdi. Problem oydu. Gökyüzü her daim bulutlu olan dünyalarda hiç böyle olmuyordu. Fakat insanlar bu kadar boşluğu görünce, beyinleri genişleyip boşluğu doldurmaya çalışıyordu.

Ne o cevap veremiyorsun? dedi ölmek üzere olan filozof. "Demode hissediyoruz galiba"

BU KESİNLİKLE BİR SIR dedi ölüm. Bir zamanlar dua ederlerdi diye mütalaa etti ölüm. amma velakin dua etmenin de işe yaradığından tam olarak emin değildi. Bir süre düşündü. ÖYLEYSE ŞU ŞEKİLDE CEVAP VERECEĞİM dedi ve HANIMINIZI SEVİYORSUNUZ DEĞİL Mİ? diye ekledi

Ne?

SİZE BAKAN HANIMEFEND. ONU SEVİYORSUNUZ DEĞİL Mİ?

Evet elbette

ÖYLEYSE ŞAHSİ TARİHÇENİZ HERHANGİ BİR ŞEKİLDE HİÇ DEĞİŞMEDEN ŞU ANDA ELİNİZE BİR BIÇAK ALIP ONA SAPLAYACAĞINIZ HERHANGİ BİR DURUM DÜŞÜNEBİLİYORMUSUNUZ MESELA ?

Kesinlikle hayır

FAKAT TEORİNİZ BUNU YAPMANIZ GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYOR. BÖYLE BİR FİİL RAHATLIKLA EVRENİNİN FİZİK KURALLARI DAHİLİNDE BUNA BAĞLI OLARAK OLMASI GEREK HATTA TEKERRÜR ETMESİ LAZIM. HER AN MİLYAR KERE MİLYAR ANDIR VE O ANLARDA MEYDANA GELME İHTİMALİ OLAN HERŞEY KAÇINILMAZDIR. ENİNDE SONUNDA BÜTÜN ZAMAN BİR ANA İNDİRGENİR.

Pek tabi ki ama bizim bu arada seçim yapabilme...

YAPILAN SEÇİMLER Mİ? OLABİLECEK HERŞEY OLMALIDIR. SENİN TEORİN DOĞRULTUSUNDA HAYIR DEDİĞİN ZAMAN ORTAYA ÇIKAN HER EVREN İÇİN EVET DEDİĞİN ZAMAN ORTAYA ÇIKAN BİR EVREN OLMALI.

FAKAT SEN ASLA CİNAYET İŞLEMEYECEĞİNİ SÖYLEDİN. KOZMOSUN DOKUSU HİDDETLİ KESİNLİĞİN KARŞISINDA TİTRİYOR. AHLAKİ DEĞERLERİN YERÇEKİMİ KADAR KUVVETLİ BİR BİR GÜÇ HALİNE GELİYOR. dedi ve boşluğun cevap vermesi gereken bir sürü şey var diye düşündü ölüm.

Tariz mi yapıyorsun

ASLINDA HAYIR ETKİLENDİM VE İLGİMİ ÇEKTİ dedi ölüm. İLERİYE SÜRDÜĞÜN ÖNERME BANA ŞU ANA KADAR HAYALİ OLAN İKİ YERİN VARLIĞINI KANITLIYOR. BİRYERLERDE HERKESİN DOĞRU SEÇİMİ , AHLAKİ AÇIDAN KABUL EDİLEBİLİR OLAN SEÇİMİ YANİ BERABER YAŞADIĞI KİŞİLERİN HAYATINI DAHA MUTLU KILAN SEÇİMİ YAPTIĞI BİR DÜNYA VAR VE TABİKİ BU BAŞKA BİR YERDE DOĞRU SEÇİMİN YAPILMADIĞI ÜZERİNDE DUMANLAR TÜTEN BAŞKA BİR DÜNYAYI GEREKTİRİR.

Ah hadisene Ne ima etmeye çalıştığını biliyorum ve ben asla o cennet cehennem safsatasına inanmadım.

Oda giderek kararıyordu. Hasatçının orağının keskin kenarındaki mavi parıltı giderek daha belirgin oluyordu.

ŞAŞIRTICI dedi ölüm. GERÇEKTEN MUAZZAM. İZNİN İLE BAŞKA BİR ÖNERİ İLERİ SÜREYİM. SİZ OLGUN MEYVENİN NERDE OLDUĞUNU BİRBİRİNİZE İLETMEK İÇİN EVRİM GEÇİRMİŞ BİR DİL İLE VAROLUŞUN KARMAŞASINI ÇÖZMEYE ÇALIŞAN ŞANSLI BİR MAYMUN TÜRÜNDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLSİNİZ.

Filozof nefes almaya çalışarak, zar zor "saçmalama" dedi.

YORUMUM SİZİ AŞAĞILAMAK İÇİN DEĞİLDİ dedi ölüm. MEVZU BAHİS KOŞULLARDA EPEY MESAFE KAT ETTİNİZ.

Tabi ki artık eskimiş hurafelerle uğraşmıyoruz. tekrar

AFERİN dedi ölüm. AYNEN BU ŞEKİLDE OLMALI, SADECE KONTROL ETMEK İSTEMİŞTİM.

Öne doğru eğildi

VE BAZI KÜÇÜK PARÇACIKLARIN HALİNİN SÖZ KONUSU PARÇACIKLAR GÖZLEMLENENE KADAR BELİRSİZ OLDUĞUNU BELİRTEN TEORİDEN HABERDARMISINIZ? SÖZ KONUSU TEORİDE KUTU İÇİNDE Kİ BİR KEDİDEN SIK SIK BAHİS EDİLİR.

ah evet dedi filozof.

İYİ dedi ölüm Oda karanlığa gömülürken, ayağa kalktı ve gülümsedi.

SENİ GÖRÜYORUM….


"Ölüm ve sonrası" Timehunt adlı ,birbirini takip eden billmeceler içeren, bir oyun sitesi için yazılıp yine aynı sitede yayımlanmıştır. (http://www.timehunt.com/timehunt.html)

L-space Web bu öyküyü yayımlamak için gerekli izini almıştır fakat Terry Prachett öyküye ait her türlü hakkını , reprodüksiyonlala ilgili olanlar da dahil olmak üzere, saklı tutar.

Çeviren: Osman Tugrul Ihsanoglu


[Up]
This section of L-Space is maintained by The L-Space Librarians

The L-Space Web is a creation of The L-Space Librarians
This mirror site is maintained by Colm Buckley